Afgelopen vrijdag vroegen we de volgers van Legacy of Music naar hun favoriete gitarist aller tijden. De helden blijken nog altijd gekoesterd te worden, want de respons was enorm. Uit de vele reacties destilleerden we de volgende erelijst.
Hij overleed al meer dan vijftig jaar geleden, maar het ziet er niet naar uit Jimi Hendrix ooit van zijn troon gestoten zal worden. Als er iemand het gitaarspel revolutionair veranderde, was het deze Amerikaanse muzikant. Van speltechniek tot apparatuur, het gitaarboek werd compleet door hem herschreven. Al was zijn bloeitijd kort en hevig, zijn muzikale nalatenschap blijft telkens nieuwe generaties inspireren.
Met zijn zang, songs en natuurlijk zijn gitaarspel was David Gilmour een essentieel onderdeel van het immense succesverhaal dat Pink Floyd heette. ‘Less is more’ was altijd zijn aanpak. Goed geplaatste akkoorden en fraaie, vloeiende solo’s. Alles in dienst van de songs.
De gitarist die het vooral als lid van John Mayall’s Bluesbreakers tot een goddelijke status schopte. Hij deed daarna ook veel moois als lid van Cream, Blind Faith en Derek & the Doninos. Zijn werk onder eigen naam was wisselvalliger, maar zijn status als gitaarheld kwam nooit in gevaar.
Wat zou Queen geweest zijn zonder het spel van Brian May? Met zijn zelfgebouwde gitaar en muntstukje in plaats van een plectrum voorzag hij al die hits van de Britse rockband van een uniek geluid. Subtiel, smaakvol en vooral heel erg herkenbaar.
Als gitarist van de naar hemzelf (en zijn drummende broer) vernoemde band, ontpopte Eddie van Halen zich tot de vernieuwer van de jaren 70. Zijn spel was virtuoos en opwindend. Talloze snelheidsduivels traden in zijn voetsporen, maar de in Nederland geboren gitarist bleef de beste.
De Britse muzikant is geen man van het grote gebaar of uiterlijk vertoon. Eerst als lid van Dire Straits en later onder eigen naam maakte Mark Knopfler in plaats daarvan veel indruk met mooi gearrangeerde songs en subtiel opgebouwde solo’s. Voortbordurend op de folk en country-traditie is zijn spel altijd functioneel.
De Noord-Ierse gitaarheld maakte naam als lid van Skid Row, Colosseum en Thin Lizzy. In de jaren 80 bleek zijn snelle, spectaculaire spel in goede aarde te vallen bij het internationale legioen hardrockers. In het daaropvolgende decennium wist hij een mogelijk nog groter publiek te bereiken door terug te keren naar zij oude liefde, de blues.
De gitarist die opkwam als lid van het stelletje ongeregeld dat Guns N’ Roses heette. Met zijn hoge hoed en bungelende filtersigaret was hij meteen een herkenbare verschijning. Hij ontpopte zich vooral als een gitarist die opwindende riffs en solo’s wist te ontlokken aan zijn blonde Gibson.
De man achter Led Zeppelin. Jimmy Page had al een leven als veelgevraagd sessiekracht achter de rug toen hij eind jaren zestig Led Zeppelin liet opstijgen. Zijn solo’s vormden een belangrijk ingrediënt van het succesverhaal zoals het zich ontvouwde. Vooral in de VS kreeg de band een onvergelijkbare sterrenstatus. Jimmy Page schitterde met name tijdens de uitgesponnen shows, waarin hij alle ruimte kreeg om te improviseren.
Een helikoptercrash maakte op 27 augustus 1990 een wreed einde aan het leven van de Amerikaanse gitarist. Goed dat hij nog niet vergeten is. Stevie Ray Vaughan blies met zijn songs, zang en natuurlijk gitaarspel in de jaren 80 de bluesrock op een spectaculaire manier nieuw leven in. Vermeldenswaardig is ook zijn cruciale bijdragen aan het David Bowie-album Let’s Dance.
11. Rory Gallagher
12. Joe Bonamassa
13. Prince
14. Ritchie Blackmore
15. Carlos Santana
16. Keith Richards
17. Angus Young
18. Joe Satriani
19. John Fruscinate
20. Steve Lukather
21. George Kooymans
22. George Harrison
23. The Edge
24. Richie Sambora
25. Kirk Hammett
26. Jan Akkerman
27. Randy Rhoads
28. John Mayer
29. BB King
30. Steve Vai
31. Steve Rothery
32. Lindsey Buckingham
33. Mike Oldfield
34. Jack White
35. Joe Walsh
36. Jeff Healey
37. Mike Oldfield
38. Alex Lifeson
39. Jeff Beck
40. Tony Iommi
41. Robert Cray
42. Tommy Emanuel
43. Paul Kemper
44. David Lindley
45. Keith Scott
46. Paco de Lucia
47. Matt Bellamy
48. Jerry Cantrell
49. Harry Sacksioni
50. Duane Allman
Tweemaal Mike Oldfield in de lijst?
Geen frank of dweezil zappa ?